Bleskovka

V komunálních volbách v Letňanech 2022 se volilo  do dvou zastupitelských orgánů:
1. do zastupitelstva městské části bylo zvoleno  23 zastupitelů
2. do zastupitelstva hlavního města Prahy, zvoleno  65 zastupitelů

Volby 2022

kolejeRadek Čermák: Znám spoustu lidí, kteří se z Letňan odstěhovali nebo chtějí odstěhovat. Letňany pro ně nemají perspektivu. Je mi to líto, ale nedivím se jim. Letňany jsou oblast, kde se připravuje masivní výstavba nových bytů.

Často se radních ptám, jak budou řešit ten či onen problém. Nedostávám odpovědi. V případě výstavby na parkovišti Jančova dokonce někteří zastupitelé podpořili úpravu územního plánu pro developera a nedokázali vysvětlit proč. Prostě mlčeli. Letňany za to nedostaly nic.

Pokud městská část špatně uzavře smlouvy s investory, nová výstavba stojí daleko víc, než městská část dostane od developera za souhlas s výstavbou nebo od města za nové obyvatele. Ty peníze pak chybí starousedlíkům, protože se musejí investovat do základních potřeb nových obyvatel. Radnice pak staví jedny proti druhým.

Číst dál: Letňany zoufale potřebují vizi

ZL Deutsch 2 kopieMilí Leťňanští, pokračujeme v představování našich kandidátů pro letošní komunální volby. Číslem 4 na kandidátce č. 4 je Olaf Deutsch.

Olaf Deutsch

Zakladatel spolku Zdravé Letňany se do Letňan přestěhoval před 19 lety ze severu Čech. Je vedoucím Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství. Do regionální politiky se zapojil v roce 2006 a již třetí volební období je zastupitelem. S jeho prací jste se dlouho setkávali v Letňanských listech, pro které pracoval jako redaktor a fotograf. Byl i členem kulturní komise a výboru pro transparentnost radnice a výběrová řízení.

Zastává názor, že Letňanští musejí mít nejen přehled o tom, za co se utrácejí veřejné prostředky, ale i jak dopadlo výběrové řízení, nebo kdo pracuje na zadaných zakázkách. Pilířem lokální kultury musejí být místní spolky, které bude radnice podporovat. Rád by také vytvořil letňanské komunitní centrum.

Zdravé Letňany mají ve volbách číslo 4. Číslo 4 je volba Z(z)dravých Letňan.

bahokFoto: Zástavba navrhovaná zastupitelstvu místostarostou pro školství

Stamiliony pro developera neprošly. Místo toho v rámci Bahoku chceme v budoucnu polikliniku  Jsme rádi, že zastupitelé napříč politickými stranami nakonec podpořili rozumné návrhy a odmítli konfrontaci a vytváření atmosféry strachu ze strany jednoho místostarosty.

Zastupitelé nakonec vůbec neprojednávali návrh Ondřeje Lněničky na masivní výstavbu v áviáckém sídlišti a po čtyřech letech dotáhli do konce jednání o převodu bytů družstevníků ze Staré Návsi.

Nejnáročnější bod byl návrh několika set občanů na odvolání místostarosty Lněničky kvůli jeho machinacím s developery. Pro jeho odvolání nakonec hlasovaly jen Zdravé Letňany, ale společně se podařilo prozatím zabránit zastavění BAHOKU a parkoviště v Jančově. Problémy s CPI se táhnou od roku 2008, když Ondřej Lněnička navrhl zastavění vnitrobloku místo školky Místecká. Podle našeho názoru by v rámci Bahoku měla vyrůst například moderní poliklinika.

mapa prahyEvropská vesmírná agentura zveřejnila nedávno fotky měst za horkého počasí. Některé části Prahy úplně žhly. Zase se ukazuje, že není příjemné bydlet mezi asfaltovými plochami, které se přes den nahřejí a sálají teplo celou noc.

Stávající koalice tvrdí, že výstavba parku v Letňanech je přežitá. Všechna pole jsou plánována k zastavění. Původně plánovaný park u Tupolevovy je podle místostarosty Lněničky "překonaný a neaktuální". Radnice schválila výstavbu asi sedmi tisíc nových bytů. To je jako postavit znova letňanské sídliště.

Jestli to takhle půjde dál, z Letňan bude tepelný ostrov, kde se všichni uvaříme. Letňany budou mít nejhustší zástavbu v republice.

Podle prognóz vědců zahuštěná zástavba hrozí, že na ulicích bude v budoucnu teplota kolem 50 stupňů Celsia.

My chceme rozvíjet městskou zeleň, aby Letňany byly příjemnějším a chladnějším místem k životu.

V okolních městských částech: na Praze 9, v Čakovicích, ve Kbelích to chápou. V Letňanech ne. Co za tím je?

 

Čermák 1Před neuvěřitelnými 15 lety Radek Čermák přišel s návrhem na propojení Letňan se vznikajícím lesoparkem. Tehdy bylo všude ještě pole, postupně tu vyrůstaly domy. Podařilo se prosadit, že developer Barevných Letňan poskytl na průchod pozemek, takže provizorní trasa byla hotová spolu s výstavbou. Když Praha koupila pozemek u betonárky, začal se připravovat i zbytek trasy.

Před dvěma lety byla vybudována krátká první část u ulice Beranových, teď přichází řada na zbytek, který od ulice Nepomuckých vyústí až u parkoviště v lesoparku. Navazovat má chodník do Ostravské, kde se chodci musejí proplétat parkovištěm. Projekt běží díky finanční podpoře náměstka primátora Adama Scheinherra a ochotě letňanského odboru investic. 

Někdy je třeba spojit se pro dobrou věc, i když mají lidé jiné politické názory. Jestli budeme po volbách v koalici nebo v opozici, chceme být věcní a pomáhat dál v projektech, které pomáhají. Bezpečné propojení do lesoparku toho důkazem. 

Zdravé Letňany