Bleskovka

Občané mají možnost bezplatného odložení nebezpečného odpadu, jako jsou rozpouštědla, kyseliny, hydroxidy, fotochemikálie, pesticidy, barvy, tiskařské barvy, lepidla, pryskyřic, baterie a akumulátory, oleje, detergenty a odmašťovací přípravky, zářivky, léky či odpad obsahující rtuť.

Info: ZDE

 

O čem se píše

KOTEL RODINNY DUM 1Nechat si zkontrolovat technický stav kotle, s nímž vytápějí svůj rodinný dům, musejí lidé do konce roku 2016. Napřesrok totiž po nich mohou obecní úředníci chtít doklad, zda je kotel v pořádku. Pokud ho majitel nepředloží, bude mu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) hrozit dvacetitisícová pokuta. Zájem o kontroly je ale podle ministerstva minimální, úřad proto apeluje na lidi, aby neotáleli. Ve zdrženlivosti majitelů kotlů hraje možná svoji roli i fakt, že další kontrola bude ze zákona muset proběhnout do dvou let a za dva roky zase, kontroly se budou již pravidelně opakovat.

Číst dál: Do konce roku musí majitelé domů nechat zkontrolovat kotle

metra MHDV pražských Letňanech hořel autobus MHD linky 195. Požár autobusu 3. 12. 2015 jakoby kopíroval stejnou událost, která se zde odehrála ve středu 2. 12. 2015. Jednalo se o stejnou linku, v obou případech se oheň rozšířil z motorové části, shodně musela být uzavřena Tupolevova ulice a v obou případech nebyl nikdo zraněn. Podle Dopravního podniku se oheň rozhořel přibližně v 17:45 poblíž zastávky Tupolevova. „Hořet začalo v motorovém prostoru.

Číst dál: Stejná linka, stejná ulice. V Praze shořel druhý autobus za dva dny

msmtMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo novelu školského zákona, která upravuje zavedení povinného roku předškolního vzdělávání, nárok na místo v mateřské škole pro čtyřleté, případně tříleté děti, systém přijímacího řízení na střední školy s maturitou a zavedení třech povinných zkoušek společné části maturity. Novelou se navíc zřizuje Národní rada pro vzdělávání. Vládou schválená novela školského zákona zavádí povinný rok předškolního vzdělávání před zahájením povinné školní docházky, a to od školního roku 2017/2018. „Povinný předškolní rok bude ve veřejných předškolních zařízeních bezplatný a bude možné jej plnit podle možností a potřeb dětí - buď v mateřské škole zapsané ve školském rejstříku, nebo případně za určitých podmínek individuálně,“ upřesnila záměr ministryně školství Kateřina Valachová.

Číst dál: Vláda schválila novelu školského zákona

Lentilky 20 Máme za sebou vlnu veder. I největší oteplovací skeptik musí přiznat, že klima se mění. Čeští vědci to ve svých studiích potvrzují a my všichni bychom měli s vyššími letními, ale i zimními, teplotami do budoucna počítat. České tropy. Podle nedávno zveřejněné studie vědců z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity se do roku 2060 oteplí v průměru o 2,5 stupně. Přibude tropických dnů v roce, ubude sněhu. Náš organismus přitom vedro nesnáší zrovna lehce, když je hic, mnoho lidí čelí srdečním potížím, stoupá počet úmrtí. Vedra obnažují nejen uvařená těla, ale i to, co se v posledních desetiletích děje ve městech. Typickou ukázkou je Praha. Když se rtuť v teploměru vyšplhá nad třicet, život ve vyasfaltovaném a vybetonovaném městě se stává nesnesitelným. Najednou vidíte, jak se město změnilo a jak je na klimatické změny nepřipravené. Nejdřív co proti horku funguje. Když jdete po městské ulici beze stromů, vedro se násobí. Slunce rozpaluje stěny domů, ale taky asfalt, beton, dlažbu. Tyto plochy pak sálají teplo zpátky. Postříkáte hadicí chodník, voda se během pár minut vypaří, nestačí ovzduší ochladit. Jakmile však zajdete pod stromy, pokud možno pod více stromů, je vám najednou skoro zima. Stromy, ale i tráva, keře snižují teplotu a pomáhají vedra snášet. Stejně tak vodní hladiny, kde se voda odpařuje a ochlazuje vzduch. Odtud s až stupidní jasností plyne, jak se vedru účinně bránit: vysazovat stromy, neničit, nezakrývat vodní plochy, potoky, jezírka, rybníčky. Sázet trávu, keře, květiny, bránit se betonu a asfaltu. Realita hlavního města? Nevím o tom, že by zde vznikl nějaký nový park, že by se masově vysazovaly stromy, že by na chodnících projektanti chránili trávu, že by přibývaly zelené pásy, které se sice musí sekat, slouží jako psí klozety, ale zároveň v horku nesmírně usnadňují život. Číst dál: Poučení z veder: Stromy jsou nejlepší klimatizace. Beton zlo

pražská muzejní noc13. ČERVNA OD 19.00 hodin začíná  Pražská muzejní noc.  Do letošního 12. ročníku Pražské muzejní noci se zapojí rekordních 48 institucí, které zájemcům zpřístupní na 80 objektů. Nově se účastní osm kulturních institucí. Kromě pestrého doprovodného programu, můžete navštívit i některé prostory, které nejsou návštěvníkům běžně otevřeny.

Mezi letošní nováčky patří Charita Česká republika s objektem školicího střediska Marianeum. Čekají tu na vás výstavy zachycující historii samotné budovy a charitativních služeb v Čechách. Knihovna AV ČR pro své návštěvníky připravila komentované prohlídky neorenesanční budovy knihovny za doprovodu Komorního orchestru Akademie Praha. Pokud chcete zjistit, jak vypadá Idiot v knihovně, přijďte se podívat právě sem. 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze otevře hned tři objekty, a to Anatomické muzeum, Stomatologické muzeum a Akademický klub Fausťák. Osvěžte si základy První pomoci, nebo se na chvíli staňte doktorem ve speciálním fotokoutku.

Galerie Villa Pellé jistě potěší nejen dětské návštěvníky výstavou ilustrátorů dětských knih a soutěží O nejkrásnější obálku knihy. V Galerii Hollar si můžete prohlédnout výstavu Michael Rittstein - Barvy litografie. 200 toalet, 1700 nočníků a mnoho dalších zajímavostí nabídne Muzeum historických nočníků a toalet. Přijďte si vyzkoušet žehlení plynem do Plynárenského muzea v Michli. České dráhy letos poprvé zpřístupní unikátní secesní prostory Vládního salonku na pražském hlavním nádraží.

Máte se opravdu na co těšit a my se už těšíme na vaši návštěvu!

Zdroj:Pražská muzejní noc

 

 

 

 

 

 

 

 

Strana 7 z 38