Bleskovka

Střednědobý výhled rozpočtu MČ Praha 18 na období do roku 2029

Zde

 

Investiční akce

Pozvánka na výbor

 Na mimořádném zasedání Výboru ZMČ Praha 18 pro územní rozvoj a plánování, který proběhl 1. Září 2020 v Obřadní síni ÚMČ Praha 18 byl představen nový „projekt“ rozšíření hokejové haly (ICE ARENA Letňany) Projekt počítá s nástavbou na této hale, ve které bude víceúčelové hřiště, vybudováním podzemního parkoviště a dále s vybudováním dvou bytových domů s cca 130 bytovými jednotkami. Vše bude realizováno na základě platného územního plánu. 

 IMGP5930ICE arena 1 projektIC arena projekt 2

 

Novy prosekNa jednání zastupitelstva MČ Praha 18, které se konalo v pondělí 25. 5. 2020, koaliční zastupitelé odsouhlasili „Smlouvu o uspořádání poměrů v území Letňany Západ“. Jde o plochu mezi proseckou kolonkou a OC Letňany, která je jedním z rozvojových území Letňan. V aktuálních materiálech o nové čtvrti Letňany - západ se ale už nemluví o původním záměru, podle nějž zde měla vzniknout nová čtvrť pro cca 5 000 lidí a také park. Nynější koalice již prosazuje vícepodlažní bytovou zástavbu pro zhruba ca 10 000 lidí s menším pásem zeleně. Za to by měly Letňany dostat pouze jednu mateřskou školku pro 160 dětí a pozemky, o něž se následně bude starat. Opoziční zástupci za Zdravé Letňany několikrát kritizovali, že radnice jde developerovi (Penta) na ruku, aby z území vytěžil co nejvíc,

Číst dál: "Smlouva o uspořádání poměrů v území Letňany Západ“.

monotrialVe středu 17. 6. 2020 Investiční skupina PPF (vlastník letiště od roku 2014) představila záměr zastavění letňanského letiště, které v Letňanech vzniklo  ve 20 letech minulého století. K zástavbě dojde cca za deset let ale jinak je další z velkých plánovaných obytných částí v Letňanech, protože nás čekají stavby: Avie, Letňany-západ a možná i Babišova vládní čtvrt. Náš letňanský starosta za ANO Kučera ale hrdinně všem řekl, že zástavba na letišti je teprve na začátku a projednávaní je velmi dlouhý proces jako by to byla jeho zásluha, nicméně svůj opravdový názor na výstavbu, tak jako ho představil občanům starosta Kbel Žďárský neřekl.

Dle zástupců investora bude budoucí čtvrť hostit zhruba 16 tisíc lidí, včetně občanské vybavenosti (školy, lékaři) dále už jen samá pozitiva. Bylo vidět, že o sysla už nejde akorát se musí plnit podmínky orgánu ochrany přírody – pozn. autora zatím. Investor občanům také ukázal návrh plánovaného dopravního řešení, dokonce ukázal návrh na naše podmínky netradičního způsobu dopravy monorailem, (na fotce z Wikipedie monorail v Seattlu). který jezdí nad povrchem po jedné koleji. Byl to ale návrh, co tu bude opravdu ukáže čas, o zaplacení infrastruktury závazně toho moc nepadlo – jsme přeci jenom na začátku.

V krátkém příspěvku místostarosty Sehnala, jsme se naopak dozvěděli, že jeho stavební experti oproti PPF vypočítali dvojnásobný počet obyvatel a to je cca 32 000 obyvatel. A co na to pozvaní občané- nesouhlasili a dokonce téměř poslední diskutující občan navrhl, že tak důležité rozhodnutí by si zasloužilo referendum letňanských občanů. A co opozice – nemohla mluvit – inu je to přeci otevřená radnice.

záznam najdete :    https://www.youtube.com/watch?v=hSK0DcpCd8I

 

letitePraha - Na pozemcích stávajícího sportovního letiště v pražských Letňanech by podle plánů skupiny PPF měla vzniknout nová městská čtvrť. Během příštích desetiletí by na ploše měly vyrůst nejprve park, následně i čtvrť s bydlením, obchody a službami či administrativními plochami. ČTK to oznámila PPF, která pozemky vlastní. Stavba by měla začít přibližně za deset až 15 let, odhad výše investic zatím skupina nemá. Vlastníci pozemků ve spolupráci s městem zahájili proces změny využití území.

 Provoz sportovního letiště a provoz leteckých škol uprostřed hustě osídlené městské aglomerace už podle vlastníků není dlouhodobě udržitelný. Změna využití území by měla otevřít a zprůchodnit dnes izolovanou oblast a zkrátit dostupnost některých strategických míst, a to včetně konečné stanice metra C.

V západní části dnešního letiště by měl nejprve vzniknout park o rozloze 15 hektarů, který naváže na dnešní Lesopark Letňany. V zeleném pásu podél území by měl vzniknout prostor pro řádově 150.000 metrů čtverečních sportovišť i novou cyklostezku, která se napojí na současnou infrastrukturu. V druhé části území pak bude během několika desítek let vybudována městská čtvrť s byty, obchody a službami, administrativními plochami či prostory pro letecký výzkum.

"Naší ambicí je navrhnout fungující městskou čtvrť, která bude vyváženým souborem všech městotvorných funkcí. Místo, kde budou lidé žít, pracovat, učit se, ale i žít kulturní život, nakupovat, relaxovat a sportovat. To vše komfortně, aniž by byli nuceni trávit čas dlouhými přesuny z místa na místo," uvedl Vladislav Minář, jednatel společností, které vlastní pozemky pod letištěm a které patří do skupiny PPF.

Na přípravě urbanistické studie využití celého území pracuje ateliér QARTA ARCHITEKTURA, který má například zkušenosti s oživením pražského Karlína. Urbanisté podle PPF dostali za úkol ve studii zlepšit dopravní situaci v území Letňany-Kbely-Čakovice, doplnit klíčové městské funkce a posílit infrastrukturu pro práci i bydlení. Jednou z priorit je vybudování propojovací komunikace mezi Beladovou a Toužimskou ulicí, která by se stala objížďkou pro dopravou přetížené Letňany a Kbely. Plán počítá také s vybudováním koridoru pro městskou hromadnou dopravu, který by měl zásadně zlepšit dopravní připojení Kbel.

Minář dále uvedl, že součástí čtvrti by měly být také technologie pro hospodaření s užitkovou a dešťovou vodou, dále chytré systémy schopné optimalizovat dopravu, intervaly MHD i svozy odpadů nebo solární stěny k zachytávání energie a jejího následného využití. Nová čtvrť by se podle vlastníků měla svým charakterem v budoucnu podobat například nové vídeňské čtvrti Aspern, která nyní vzniká na místě bývalého letiště.

 Podle starosty městské části Zdeňka Kučery čeká úřední proces rozhodování o stavbě několik kroků. PPF nyní podala podnět na změnu územního plánu, ke kterému se zatím městská část nevyjádřila. Stavbou se bude zabývat i magistrát a Institut plánování a rozvoje Prahy. Celý proces tak může trvat několik let. Kučera navíc připomněl, že areál letiště byl v roce 2005 prohlášen za národní přírodní památku kvůli výskytu ohroženého druhu sysla obecného. "Tudíž je toto území stále chráněno a nelze na něm stavět," podotkl.

Jde tak o další developerský projekt na výstavbu nové čtvrti na území Prahy. Jedním z nich je například za 5,5 miliardy Kč Sigma Modřany, kde společnost Central Group na pozemku o rozloze 89 tisíc metrů čtverečních postaví novou rezidenční čtvrť, která nahradí současný rozlehlý skladový areál. Na místě bývalého nákladového nádraží v Praze na Smíchově pak developerská firma Sekyra Group projekt Smíchov City, kde by mohlo bydlet až 3300 lidí, dále je v plánu zhruba 190.000 metrů čtverečních ploch pro služby, nakupování a kanceláře. Součástí projektu jsou základní a mateřská škola a kulturní centra. Další projekty se chystají například u Masarykova nádraží.

O nezastavěných plochách, které sousedí s připravovaným projektem PPF, vede Praha spor se státem. Část z nich vlastní stát a část hlavní město, přičemž premiér Andrej Babiš (ANO) chce prostor využít pro stavbu areálu pro státní úředníky. K tomu nicméně potřebuje přesvědčit město, aby svoje pozemky na stát převedlo. Vedení magistrátu pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se však tomu brání, odmítlo myšlenku "úřednického ghetta" a převedení pozemků na stát podmiňuje řadou podmínek, například finančním příspěvkem na dokončení městského okruhu.

Presentace letiště bude zítra :  pozvánka ZDE

Opatrné vyjádření pana starosty Letňan ZDE

Zdroj: České noviny

Sysli graf 2013b 1024x640Skupina PPF udělala první krok k výstavbě domů na letišti v Letňanech. Podala žádost o změnu územního plánu. Tu teď projednají přilehlé městské části. Informaci potvrdil předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha sobě). Na pozemcích se zatím nesmí stavět kvůli výskytu syslů. Podle informací ministerstva životního prostředí se tam už ale zvířata nevyskytují.

Předseda výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči pražského magistrátu Petr Zeman (Praha sobě) obdržel návrh na změnu územního plánu na konci ledna. Návrh podaly firmy Letňany eGate s.r.o., Letňany Air Logistics s.r.o., Letňany Air Land s.r.o. a Letňany Park Gate s.r.o., které spadají do společnosti Prague Entertainment Group B.V. Ta je pak součástí finanční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

O návrhu bude výbor teprve jednat. „Je třeba, aby záměry žadatele byly nejdříve dobře prodiskutovány v přilehlých městských částech, aby výbor měl pro své rozhodnutí k dispozici jejich názory,“ vysvětlil Zeman.

„Na konci detailní diskuse bychom měli znát potřeby Prahy a městských částí v sousedství a mít stanovenou cestu, jak můžeme jako investor ke splnění těchto potřeb přispět. Ve výsledné závazné urbanistické studii tak budou zohledněny maximální možnou měrou potřeby občanů, kteří již dnes v této části Prahy žijí,“ okomentovala situaci mluvčí PPF Zuzana Migdalová. Podle ní by areál měl v budoucnu připomínat vídeňskou čtvrť Aspern, která rovněž vyrostla na území bývalého letiště.

Až situaci projednají jednotlivé městské části, bude bod zařazen na jednání výboru hlavního města. Podle Zemana se tak může stát zhruba za jeden až dva měsíce. Návrh projde po výboru ještě radou a poté zastupitelstvem.

V Letňanech žili syslové

Parcely v Letňanech vlastní skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Stavět se na nich zatím nemůže. Areál byl totiž v roce 2005 vyhlášen národní přírodní památkou kvůli výskytu sysla obecného. Ten patří k nejohroženějším druhům zvířat v Česku.    

Podle monitoringu Agentury pro ochranu přírody a krajiny se sysel v Letňanech nevyskytuje. Památková ochrana území může být zrušena až poté, co bude areál vyňat z evropské soustavy Natura 2000. „Pokud nebude výskyt sysla obecného prokázán, bude zahájeno jednání s Evropskou komisí o možnosti vynětí území z evropské soustavy Natura 2000,“ uvedl referent ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.

Zdroj: ČT 24

Související článek:

Schůzka starostů proti zastavbě: ZDE

 

Strana 3 z 21