Bleskovka

Střednědobý výhled rozpočtu MČ Praha 18 na období do roku 2029

Zde

 

Investiční akce

matepravovedetTo, co si schválila radniční koalice na ZMČ konaného v pondělí 10. 6. 2018 v bodě č. 17 (Smlouva o směně pozemků – Central Group uzavřený investiční fond a.s., který předložil radní Halama) se koalici splnilo, pozemek parc. č. 813/2, k.ú. Letňany, o výměře 5.517 m² je již v majetku společnosti Central Group. Zastupitelský klub Zdravé Letňany se záměrem koalice o směnách pozemků s developerem nesouhlasil, ale ani po jednáních se starostou Letňan se nám jejich rozhodnutí zvrátit nepodařilo. Dále ani oslovení příslušného radního  MHMP  nám nepomohlo zvrátit rozhodnutí radniční koalice. Nepovedlo se, někdo nás totiž předběhl a špatné rozhodnutí o směnách pozemků pomohl dokonat.  Proč ale vznikl tak velký zájem developera o tento pozemek? Není to totiž bezvýznamný pozemek, jedná se o pozemek, který je umístěný uprostřed budoucí plánované mohutné výstavby mezi Kolonií u Proseka a Tescem.  Pohled opozičního klubu Zdravé Letňany na směnu pozemků je takový, že směnu považujeme za špatné řešení, vůbec nemyslící na možnost v budoucnu účinně ovlivnit územní rozvoj v plánované výstavbě Letňany-západ z pozice jednoho z vlastníků dotčených pozemků. Takto se dobrovolně zbavit důležitého nástroje v jednání s developery je přinejmenším naprostý diletantismus a naivita.  Když se podíváme na hodnotu je naprosto zřejmé, že MČ Praha 18 nabízí z pohledu budoucího času pro developery atraktivní klíčový pozemek za pozemky stavebně nedůležité, s nulovou stavební hodnotou, pro které už nemá developer žádné využití. Takže za tyto „bezcenné/neatraktivní“ pozemky dostane developer pozemek, možná v dnešní době neatraktivní, ale v budoucnu umístěný přímo v centru budoucí zástavby Letňany-západ. K pozemkům nabízeným společností CG, které získal MČ Letňany je třeba ještě říci, že je zvykem takové pozemky (manipulační, budoucí komunikace, chodníky, aj.) převádět na obce spíše za symbolické ceny. Nicméně tato směna je již provedená a klíčový pozemek je již nenávratně v majetku dravého developera. Letňany se tak vzdaly práva VETA v budoucí výstavbě a možnosti vytvoření závazně účinné plánovací smlouvy ve prospěch Letňan.  

avia

Na jednání Výboru pro územní rozvoj a plánování ZMČ Praha 18 10. 7. 2019 , se projednal  "Návrh na pořízení změny územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy zkráceným postupem".  Žádost na MČ Praha 18 podal Ing. |Jiří Drozd ze společnosti Avia Park III. s. r. o. V průběhu jednání proběhla krátká presentace budoucnosti dříve továrny AVIE. / bytové domy do 5 NP, školky, školy, zelené plochy, prostor pro odnikatele/ -  samá pozitiva - čas ukáže co bude pravda. Kromě dvou  členů výboru všichni  pro žádost zvedli ruku.  Projednávala se i stávající dopravní situace a možný dopravní kolaps při navýšení počtu obyvatel Letňan o cca 10-15 tisíc. A proč se to vše asi dělá?  Při realizované změně uzemního plánu  mohou investoři v této části areálu Avie "podle potřeby Letňan" je píše žadatel  stavět oproti původnímu UP  i bytové domy (pozn. autora .....  a votom to asi  je

Avie 2

Avie 1

alcaponeprstV pondělí 10. 6. 2019 večer bouchalo šampaňské v sídle letňanského developera. Důvod? Usnesení ZMČ uspokojila koalice potřebu developera na úkor Letňanských občanů směnou malých bezvýznamných pozemků (celková výměra cc1600 m2) patřících společnosti CG za lukrativní obecní pomezek v části Letňany - západ (celková výměra cca 5600 m2). Občané Letňan se ale nemusí vůbec ničeho obávat, developer na pozemku Letňany - západ vlastně nechce stavět, možná tam bude pěstovat řepku.

Další související články:

bod 17 Smlouva o směně pozemků

vyjádření spolku Zdravé Letňany ke směně pozemku

Komentáře občanů  najdete na našem facebooku.

pavel sehnal vldni ctvrt foto s ps 475Z nové zástavby v Letňanech budou místní profitovat, říká místostarosta Pavel Sehnal

Komunálním politikem, který z vlastní iniciativy poměrně hlasitě vstoupil do debat o vzniku vládní čtvrti a nemocnice v Letňanech, je Pavel Sehnal (ODA/ KRÁSNÉ LETŇANY). Proč se k nápadu staví pozitivně? Měl by na rozlehlých pozemcích stavět spíše stát, či soukromý developer? Na tyto a další otázky odpovídal 1. místostarosta Letňan serveru Pražský patriot.

V souvislosti s debatami o nové vládní čtvrti v Letňanech jste uvedl, že z určitého pohledu je to pro tuto městskou část pozitivní zpráva. Jak jste to myslel?  

V Praze 18 žije necelých 20 tisíc lidí, a poté, co se snížila výroba ve společnosti AVIA a v dalších místních výrobních firmách, musí lidé cestovat za prací do jiných městských částí a centra Prahy. Dříve tu lidé pracovali v továrnách a ve výzkumu kolem leteckého průmyslu, dnes je patrný velký nesoulad mezi počtem obyvatel a počtem pracovních příležitostí. V souvislosti s aktuálním děním kolem vládní čtvrti byla narychlo vypracována studie, která uvádí, že v budoucnosti vznikne v oblasti Letňan a okolních čtvrtí 15 tisíc bytů na stavebních pozemcích soukromníků. To máte zhruba 40 tisíc lidí, kteří by museli jezdit někam za prací. Z tohoto pohledu vítám iniciativu, aby kolem stanice metra Letňany vznikly administrativní budovy, které budou generovat pracovní místa.

Číst dál: Rozhovor letńanského místostarosty v časopise Pražský PATRIOTze dne 27. 2. 2019

LetištěKdyž vystoupíte na stanici metra Letňany, okolo vás jen poli profukuje vítr. Právě zde na více než 30 hektarech ale má podle Andreje Babiše stát nová vládní čtvrť.Když vystoupíte na stanici metra Letňany, okolo vás jen poli profukuje vítr. Právě zde na více než 30 hektarech ale má podle Andreje Babiše stát nová vládní čtvrť. Původně se předseda vlády chtěl dostat k pozemkům hlavního města směnou za státem vlastněný zámek Veleslavín (viz Ekonom č. 1/2018), nyní vyjednává výměnu za dobudování Městského okruhu a převedení karlínských kasáren a Nemocnice Na Bulovce pod Prahu. Pozornost se tak nyní upřela na čím dál pravděpodobnější výstavbu nové úřednické čtvrti za 10 mi­liard korun. Změna opuštěných polí na jedno z nejdůležitějších center Prahy však samozřejmě prospěje i majitelům okolních pozemků. Týdeník Ekonom zmapoval vlastnické vztahy okolo zamýšlené výstavby. Na výrazně zajímavější prodejní ceny se mohou těšit developeři, kteří nedaleko již vlastní pozemky. Nový ruch jistě prospěje i sportovnímu Letišti Praha Letňany, za kterým stojí skupina PPF. A razantní zhodnocení nynější orné půdy čeká i mnoho malých soukromníků.

Číst dál: Babišova vládní čtvrť prospěje developerům, zvýší cenu jejich pozemků. Pomůže i PPF, která vlastní...