Na základě platného zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím jsme 5. 2. 2021 požádali Ministerstvo životního prostředí o zaslání informace, která se týkala vyřízení naší žádosti ze dne 21. 8. 2019 ve věci „Stížnosti proti postupu správního orgánu – ČIŽP“.
Předmětem, který jsme podali na Ministerstvo životního prostředí byla žádost o kontrolu správního postupu všech podnětů ke kontrolám, které zaslal náš spolek dne 1. 3. 2015 a 10. 4. 2018 na Českou inspekci životního prostředí Oblastní inspektorát Wolkerova 40/11 Praha 6 a také stížnosti ze dne 26. 3. 2019 proti postupu správního orgánu, kterou jsme poslali na ČESKOU INSPEKCI ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ K rukám ředitele společnosti Ing. Erika Geusse, Ph.D.
Všechny naše podněty se týkaly předem naplánované likvidace vzrostlých stromů u bytového domu Element Letňany, který je postaven těsně u komunikace Tupolevova.
Patnáct již zlikvidovaných stromů rostlo na hraně stavebního pozemku a zasahovaly cca 3-4 mb do objektu dříve stavby Element Letňany. V době realizace stavební jámy vyhloubené pro podzemní část stavby Element Letňany, byly stromům nejdříve z 50 % zničeny kořeny a po čase byly všechny stromy pokáceny. Olaf Deutsch, předseda spolku Zdravé Letňany
Odpůrci zón placeného stání, kteří za zónami vidí hlavně byznys, mají další argument. Některé značky jsou vyhozené peníze. Podívejte se třeba sem: V Krausově ulici jsou čtyři zónové značky úplně zbytečně, v rámci Krausovy ulice můžou kroužit autobusy a náklaďáky tam a zpátky, i pokud nejsou dopravní obsluha a mají víc než 3,5 tuny. Jak by se tam dostaly, nikdo neví. A můžete tam parkovat všude, kde necháte na průjezd volno 6 metrů. V eshopu Vako jen samotnou tabuli seženete za necelé čtyři tisíce. Dohromady tedy tvůrci zón v Krausově ulici vyhodili nejmíň 40 tisíc z našich kapes.
Ve pondělí 18.1.2021 se konalo veřejné zasedání Finančního výboru, které bylo poprvé vedeno on-line formou. Jeho jediným bodem byl rozpočet na rok 2021. Přítomni byli mj. i starosta MČ, Zdeněk Kučera, či místostarosta Ondřej Lněnička, kteří rozpočet postupně představovali. Předložená verze rozpočtu byla již čtvrtou, tedy již „seškrtanou“ verzí. Celé jednání se protáhlo na neuvěřitelných 5 hodin a trvalo tak dlouho do noci.
Rozpočet je navržen jako schodkový se značným deficitem ve výši 82 mil. Kč a to i přes razantní navýšení daně z nemovitosti. Velký výpadek příjmů je pak z akcí na letňanském Výstavišti. Rozpočet je značně velkorysý na straně výdajů, zejména co se investic týče – např. výstavba sportovní haly (20 mil), příspěvek na nákup hasičského vozu (2 mil), střešní pláště a nástavby (5,1 mil) a řada dalších. Řeč přišla i na počet odborů na radnici ve srovnání s ostatními městskými částmi, či navýšení počtu úředníků v souvislosti s parkovacími zónami. Tak jako tak, je třeba dál škrtat.
Zajímavým tématem se stávají právě již zmíněné parkovací zóny. Radnice zatím vůbec nemá představu o ekonomice tohoto projektu. Nejprve údajně musíme počkat na spuštění a pak se uvidí, kolik to přinese. Z celé diskuse mám velikou obavu, že projekt bude pro MČ ztrátový díky nutnosti zaměstnání nových úředníků pro dodatečnou administrativu. Zajímavou informací je také nutnost hrazení parkovného i pro auta MČ, což odhadem vyjde na 400 tis. Zdravé Letňany budu tuto zásadní změnu pro všechny obyvatele naší MČ podrobně sledovat a o nákladovosti projektu informovat.
Členové Finančního výboru vyzvali k dopracování návrhu rozpočtu s cílem snížení schodku. Další jednání Finančního výboru k tomuto tématu proběhne na začátku února.
Martin Krejčí – člen FV a zastupitel za Zdravé Letňany
V pondělí 18. 1. jsme byli vzhledem k epidemiologické situaci pozváni na on-line jednání finančního výboru. Předmětem jednání byl každoroční evergreen v podobě projednávání návrhu rozpočtu. I když oproti první verzi s navrženým schodkem ve výši cca 213 mil. Kč je současný návrh cca 81 mil. Kč schodku o něco lepší, plánuje Rada výdaje přibližně polovinu vyšší, než jsou plánované příjmy, a to vše v situaci, kdy už Letňany mají od HMP půjčeno cca 90 mil. Kč.
Číst dál: Mohou si Letňany dovolit novou tělocvičnu za 65 mil. Kč?Vážení občané,
po posledním setkání petičního výboru jsme se rozhodli, že vás budeme detailně informovat o nejnovějších událostech kolem petice proti zástavbě areálu SK Prosek. Nejdříve musíme konstatovat, že náš původní hlavní cíl – tedy zamezení jakékoli výstavbě na území areálu SK Prosek se nenaplnil. Nicméně již když jsme šli do celé petiční akce, nepřistupovali jsme k ní z pozice výhry či nevýhry v loterii – šlo nám primárně o zamezení výstavby, ale také o záchranu jednak genia loci celého místa a zároveň záchranu sportu a tradičního fotbalu, který na Prosek nezastupitelně dlouhá desetiletí patří.
Číst dál: Budoucnost sportovního areálu SK Prosek v roce 2021