Bleskovka

V komunálních volbách v Letňanech 2022 se volilo  do dvou zastupitelských orgánů:
1. do zastupitelstva městské části bylo zvoleno  23 zastupitelů
2. do zastupitelstva hlavního města Prahy, zvoleno  65 zastupitelů

Aktuality

alcaponeprst„Komunální volby jsou vrcholným aktem zastupitelské demokracie, po němž Letňany, bez ohledu na jeho výsledek, vždycky nakonec ovládá Středočech Lněnička.“ – neznámý autor obeznámený s letňanskými reáliemi
 
Tohle lehce ironické konstatování z jednoho našeho předvolebního postu se ukázalo jako prorocké.
Když jsme všichni minulý víkend netrpělivě sledovali průběh sčítání hlasů, s každým sečteným okrskem rostla naše naděje, že minimálně dílčí změna je v Letňanech možná. Společně s Vámi jsme měli radost, že obě kandidátky usilující o skutečnou změnu v Letňanech získaly 40 % mandátů.
Bohužel strany stávající koalice, tedy ODS pro Letňany, ANO, tohle je Praha 18 a TOP 09 Letňany získaly celkem 12 mandátů a tedy těsnou většinu. Již během volební noci se tyto strany předběžně dohodly na základních obrysech dalšího fungování.
I přes nevýhodnou startovací pozici jsme společně po dohodě s Piráti z Letňan vstoupili do jednání se všemi zvolenými subjekty. Od začátku však bylo ze stran současné koalice patrné, že s námi příliš jednat nechtějí, protože preferují pokračování stávajícího směřování Letňan. Stejně tak jejich proklamace zpětně nemůžeme považovat za příliš upřímné.
Přestože jsme volby vyhráli, byli jsme realističtí a dokázali si spočítat mandáty. Proto jsme byli připraveni ustoupit, abychom pomohli vytvořit takové řešení, které přinese alespoň část změn, po kterých jste Vy, naši voliči, společně s námi volali.
Byli jsme ochotní vzdát se postu starosty, většinového či paritního zastoupení v Radě, někteří naši zvolení zastupitelé byli připraveni v zájmu celku svou roli upozadit, pokud je jiné strany nevnímají pozitivně, dokonce ve vztahu k ANO, tohle je Praha 18 byli naši partneři Piráti z Letňan ochotni odejít do opozice, aby neblokovali vznik řešení stranickou podmínkou nebýt v Radě s obžalovaným politikem.
Jediné, co jsme nikomu nenabízeli a nabízet nemohli, byl jeho osobní prospěch na úkor zájmů Letňan.
Včera odpoledne jsme zaslali druhému v pořadí, tedy ANO, tohle je Praha 18, před dnešním plánovaným jednáním nabídku koaliční smlouvy, kde všech 7 našich zvolených zastupitelů potvrdilo zájem vytvořit koalici, ve které bude mít ANO, tohle je Praha 18 starostu a většinu v Radě s otevřenou možností nabídnout jedno místo v Radě jinému subjektu (TOP 09 Letňany).
Bohužel dnes ráno nám lídr ANO, tohle je Praha 18 Zdeněk Kučera, starosta Prahy 18 - Letňany oznámil, že ANO, tohle je Praha 18, ODS pro Letňany a TOP 09 Letňany se rozhodly utvořit pro následující volební období koalici na stávajícím půdorysu. Jinak řečeno, přestože jsme ANO, tohle je Praha 18 nabídli mnohem výhodnější podmínky, než má ve variantě, která nakonec zvítězila, rozhodlo se ANO, tohle je Praha 18 a potažmo i TOP 09 Letňany pokračovat ve spolupráci s ODS pro Letňany a především Ondřejem Lněničkou.
Pokud by se náhodou někdo z 12 koaličních zastupitelů rozhodl zlobit, koalice si svou většinu pojistila pozicí uvolněného předsedy výboru pro zastupitele, který nám nenechá ukrást Letňany.
Toto rozhodnutí ANO, tohle je Praha 18 a TOP 09 Letňany je jasným signálem, že i přes sliby deklamované při volební kampani ani ANO, tohle je Praha 18, ani TOP 09 Letňany nemají ani v nejmenším zájem opustit náruč Ondřeje Lněničky a změnit směřování Letňan.
Určitě se nyní znovu objeví řada nesmyslných argumentů, proč spolupráce s námi není možná. Jedinou pravdou ale je, že jsme zcela záměrně všechny pochybnosti při jednání vyvraceli a ukazovali, že pravdivá nejsou a být nemohou.
Rozhodnutí většiny musíme respektovat, i když mu nerozumíme. Zároveň se Vám všem musíme omluvit, protože se nám změnit směřování Letňan nepodařilo. Opravdu nás to mrzí, byť jsme dost dobře nemohli nabídnout více a i za to nabídnuté nás mnozí budete možná kritizovat.
Situace je o to horší, že přestože jsme od Vás získali silnější důvěru, než minule, bohužel znovu v Letňanech zvítězily zájmy jiné a jiných.
Pro nás všechny zvolené zastupitele nyní nastává čas, abychom Vaši důvěru pokud možno alespoň trochu udrželi. Chápeme, že budete zklamaní a řada z Vás naštvaná.
Nic to nemění na naší vůli a ochotě pracovat v Zastupitelstvu tak jako doposud a bojovat za každou dobrou věc, resp. proti každé špatné věci, která se objeví.
K tomu jsme se Vám zavázali a to také splníme!
 
Co připravuje staronové vedení letňanské radnice:  ZDE
Milí Letňanští,
v tomto týdnu se s Vámi setkáme na našem stánku v následujících termínech a lokalitách:
➡️20.9. 16:00 - 18:00 zastávka MHD Fryčovická
➡️21.9. 16:00 - 18:00 zastávka MHD Staré Letňany
Rádi Vám objasníme naše vize, jak udělat z Letňan lepší místo pro život a odpovíme na Vaše otázky.
Těšíme se na Vás!
Zdravé Letňany
propagační předměty

Milí letňanští,

23. a 24.9.2022 rozhodnete svými hlasy o tom, kam bude směřovat Vaše městská část po další čtyři roky.

IMGP9383

  • Zdravě Letňany i jako vítěz minulých voleb strávily právě končící volební období v opozici, protože ostatní strany utvořily povolební koalici bez nás (což bylo pochopitelně jejich právo).
  • Z opozičních lavic jsme nejen sledovali práci současné koalice, ale aktivně jsme pracovali v rámci svých možností tak, abychom byli Letňanům prospěšní. I když jsme neměli přímou pravomoc některé věci ovlivnit, rozhodně se nám hodně věcí posunout správným směrem podařilo.
  • To, jak funguje a pracuje současná koalice, se nám nelíbí. Nesměřuje k Letňanům přátelským pro obyvatele, prosazuje další a další developerské projekty a vystupuje velmi nepřátelsky nejen vůči opozici, ale i vůči občanům, kteří se jí "nelíbí".
  • Letňany potřebují opravdovou změnu a proto jsme i pro letošní komunální volby sestavili kandidátku, která se bude ucházet o Vaši přízeň.
  • V následujícím období Vám zde a na na stránkách www.zdraveletnany.cz postupně představíme náš program a naše lidi.
  • Své vize Vám představíme také ve zvláštním předvolebním vydání Letňanských listů a na letácích.
  • Budeme se s Vámi potkávat i během kontaktní kampaně, kde budete mít možnost se nás na cokoli zeptat.
  • Budeme se snažit nezapojovat do agresivních debat kdekoli jinde na facebooku, protože víme, že na hádky politiků nikdo moc zvědavý není.
  • No a občas si z toho všeho uděláme i trochu legraci, protože brát sebe i svět pořád jen smrtelně vážně není zdravé pro nikoho. A my Zdraví být chceme, stejně jako Letňany. Zdravé Letňany.

Děkujeme za Vaši přízeň!

Tým Zdravých Letňan

 

 

SK Prosek fotPraha 9 bude spolu s pražským magistrátem jednat o získání sportoviště SK Prosek do svého vlastnictví. Sportovní areál, který nyní patří klubu SK Prosek, se rozkládá na území Prahy 9 a Prahy 18. Devátá městská část by se tak v budoucnu mohla stát vlastníkem té části sportoviště, která leží v jejím katastru, část v Letňanech by mohlo vlastnit hlavní město. ČTK to dnes sdělili zástupci Prahy 9. Sportovní klub dříve z finančních důvodů podporoval zástavbu části areálu, potřebnou změnu územního plánu ale odmítli pražští zastupitelé.

Plán spolupráce hlavního města s Prahou 9 při vyjednávání o získání sportovního areálu SK Prosek do společného majetku projednali ve čtvrtek členové majetkové komise rady hlavního města. Podle zástupců radnice Prahy 9 bylo domluveno, že bude devátá městská část usilovat o získání části sportoviště na Střížkově a hlavní město by mělo dostat části areálu v Letňanech. Za areál chce jeho současný vlastník podle Portlíka nyní asi 200 milionů korun.

Hrozba obytných domů

Areál SK Prosek je zastaralý a jeho další provoz je pro organizaci dlouhodobě finančně neudržitelný. Vedení klubu proto dříve usilovalo o prodej poloviny pozemku o velikosti 4,2 hektaru pro výstavbu obytných domů. Nutnou změnu územního plánu však v květnu 2020 zastupitelstvo hlavního města nepodpořilo a naopak se vyslovilo pro zachování sportu v lokalitě. Proti zástavbě sportoviště vznikla dříve rovněž petice, kterou v roce 2019 inicioval spolek Nový Prosek a kterou podepsaly asi 3000 lidí. Signatáři se podle člena petičního výboru Olafa Deutsche obávali mimo jiné dalšího zahuštění zástavby a ztráty sportovního zázemí.

Modernizace zastaralého

V případě, že město a městská část sportoviště získají do svého vlastnictví, chtějí dnes zastaralý areál modernizovat a rozvíjet. Vzniknout by mohly sportovní hala a nová hřiště, jak už dříve uvedl radní hlavního města Vít Šimral (Piráti). Podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) je v plánu rozšířit možnosti sportování pro sportovní oddíly i pro veřejnost. Portlík uvedl, že Praha 9 usiluje o získání areálu do svého vlastnictví dlouhodobě a návrh na revitalizaci sportoviště má radnice zpracovaný od roku 2020.

Hrával zde i Rosický

SK Prosek Praha je největším sportovním klubem v Praze 9 a v Praze 18. Sdružuje sedm oddílů, mimo jiné badmintonový, basketbalový či volejbalový. V oddílech je registrováno asi 700 členů. Zajímavá je jeh fotbalová historie. V minulosti zde svá utkání hrával TJ Kompresory Prosek, kde se učil kopat do míče svou vytříbenou šajtlí maličký Tomáš Rosický. Kvůli svému nevyhovujícímu stadionu zde také 2. fotbalovou ligu hrávala žižkovská Viktoria.

Zdroj: ZDE

 Komentář spolku Zdravé Letňany

Zastupitel MHMP a starosta Praha 9 Tomáš Portlík splnil svůj slib a zasadil se o zachování proseckého stadionu, je vidět, že když ODS chce tak to občas i jde. To se ovšem netýká Letňan, tam místní rada MČ  navrhovala pouze změnu územního plánu, tak aby se v budoucnu mohla část stadionu SK Prosek prodat, ačkoliv zástupci Zdravých Letňan navrhovali jiné možnosti, přesto všechno místostarosta Lněnička veřejně podporoval pouze změnu územního plánu a to hned na několika jednáních s petenty ale i na půdě magistrátu i Prahy 9. Jsme rádi, že zvítězil rozum a sportoviště zůstane zachované.

Olaf Deutsch

Předseda spolku Zdravé Letňany z. s.

Související články:

Petice Nový Prosek proti výstavbě

Jednání petičního výboru na MHMP

informace z petičního výboru

Info z petice

 

 

Bazen

Tisková zpráva MHMP z 7. ledna 2022  -  Po technických problémech se v sobotu veřejnosti znovu otevře letňanský bazén.

Finanční náročnost a technické problémy byly hlavními příčinami uzavření bazénu v Letňanech, který je důležitým sportovním zařízením jak pro městskou část Praha 18, tak i pro celé hlavní město. Za jeho udržení v provozu volali nejen jeho provozovatelé a občané žijící v okolí, ale i zástupci hlavního města. Od soboty bude opět v provozu pro veřejnost.

Zástupci hlavního města se po celou dobu snažili o nalezení nejvhodnějšího řešení a způsobu, jak situaci letňanského bazénu způsobenou pandemií koronaviru co nejlépe vyřešit. Po včerejším jednání mezi zástupci hlavního města a jednatelem Aquacentra Lagoon Eduardem Mikyskou se Magistrát hl. m. Prahy rozhodl bazénu finančně pomoci a uvést jej zpět do provozu.

„Celá vzniklá situace kolem uzavření letňanského bazénu mě velice mrzí a jsem proto rád, že jsme společně nalezli řešení, jak bazén udržet v provozu, a to na základě udělení blokové výjimky, která bude předložena na lednovém zastupitelstvu ke schválení. Magistrát vždy jedná podle platných grantových pravidel, kde je jasně definováno pravidlo de minimis o nedovolené veřejné podpoře podnikatelských subjektů. Dotaci v tomto případě nebylo možné poskytnout z důvodu vyčerpání limitu. Investice do sportovní infrastruktury podporujeme a snažíme se jim zajistit finanční krytí i v době ekonomické a energetické krize. Rozpočet hlavního města není nafukovací a značné ztráty pocítil právě v důsledku pandemie. Jako řádní hospodáři musíme proto především myslet na naše vlastní sportoviště,“ uvedl pražský radní pro oblast sportu Vít Šimral.

Hl. m. Praha provozuje plavecký bazén Šutka, Výstaviště a Strahov. Celkem podporuje 11 subjektů, z toho 3 formou de minimis, ostatní jsou spolky. O dotační podporu si mohou každoročně zažádat všichni provozovatelé plaveckých bazénů, kteří splňují podmínky dotačního programu, včetně podpory de minimis.

„Letňanský bazén působí na trhu sportovních služeb v rámci hlavního města již 21 let a spolupráce mezi Prahou a městskou částí Praha 18 byla vždy nadstandardní a v zájmu občanů, kteří plavecký bazén po celou dobu využívali. A jsme velice rádi, že se dílčí problémy, spojené s finanční podporou a procedurálními problémy, podařilo během tak krátké doby vyřešit,“ řekl jednatel provozní společnosti Letňany Lagoon a spolumajitel MS Consult Sport s.r.o. Eduard Mikyska.

„Jakmile jsem se dozvěděl, že děti ze škol nemohou pokračovat v kurzech a široká veřejnost v plavání, požádal jsem pana radního Šimrala o rychlé schůzky. A ty vedly k dohodě. Nesmíme nechat padnout fungující sportoviště. To je náš úkol pro rok 2022,“ doplnil starosta Prahy 7 a pražský zastupitel Jan Čižinský.  

„Věřím, že i na státní úrovni se rychle připraví řešení, které bude reagovat na svízelnou situaci energeticky náročných sportovišť, která jsou vystavena nejen zvyšujícím se cenám energií, ale i snížením návštěvnosti v souvislosti s covidem,“ dodal závěrem pražský zastupitel Pavel Richter.

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/po_technickych_problemech_se_v_sobotu.html

Související článek Naděje pro letňanský bazen  ZDE

Strana 1 z 14