Bleskovka

Střednědobý výhled rozpočtu MČ Praha 18 na období do roku 2029

Zde

 

Aktuality

brta_a_tm
Korupční aféra na SFŽP postavila VV do nebývale těžké role. Jsme si plně vědomi nezbytnosti reforem pro ČR a jedinečnosti mandátu 118 hlasů této koalice pro jejich naplnění.
Na druhou stranu nemůžeme po veřejnosti žádat pochopení pro nutné škrty v atmosféře podezření, že veřejné peníze jsou rozkrádány či je s nimi nehospodárně nakládáno. Je třeba obnovit důvěru v právní stát a policii ČR. I na této kauze se ukázalo, že dochází k úniku informací z vyšetřovacích spisů. Tato skutečnost v podstatě znemožňuje efektivní vyšetření korupce. Za toto je přímo odpovědný policejní prezident Oldřich Martinů.  Věci veřejné proto trvají na jeho odchodu.
Plnou důvěru voličů i koaličních partnerů v tuto vládu lze znovu naplnit pouze urychleným přijetím protikorupčních opatření, které ministerstvo vnitra již připravilo a předložilo do vlády.
Na dnešním jednání K9 na Pražském hradě se prezident Václav Klaus zavázal, že garantuje dohodu mezi koaličními partnery, které v tuto chvíli naprosto důvěřujeme a která garantuje konkrétní kroky, které budou v boji proti korupci podniknuty ještě letos a v lednu.
Nechceme být destruktivní a podpořit návrh opozice na vyslovení nedůvěry vládě a destabilizovat ČR. Dnes naši poslanci budou hlasovat proti návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.
Věci veřejné spojují důvěru vlády nikoli s kauzou Drobil, ale s naplněním protikorupčních opatření, ke kterým jsme se zavázali v programovém prohlášení. Naše důvěra je limitovaná a bude odvozena od naplňování konkrétních opatření v protikorupčním boji v dalších dnech a nejbližších týdnech. Věříme, že vážnost situace stvrzuje i pevné slovo prezidenta republiky. Pro tuto chvíli dosažený kompromis respektujeme.


Tým strany Věci věřejné

brta_a_tmKabinet Petra Nečase přežil v úterý večer pokus o vyslovení nedůvěry. Vládu podle očekávání podpořili všichni přítomní koaliční poslanci. Sněmovna schůzi začala po půl sedmé večer, než došlo na hlasování, uplynuly téměř čtyři hodiny, v nichž především opoziční poslanci zdůvodňovali, proč kabinet nemá jejich důvěru.

 Pro návrh dát vládě nedůvěru nakonec po desáté hodině večer hlasovalo 80 opozičních poslanců. Důvěru pro vládu chtělo 113 poslanců koalice, sedm zákonodárců se buď omluvilo, nebo se hlasování neúčastnili.

"Jsem rád, že mohu společně se svými kolegy spolupředsedy v rámci koalice konstatovat, že vládní koalice obstála v testu soudržnosti. Nebudeme zakrývat, že by to byla bývala nějaká selanka. Nicméně nakonec se vždycky počítá výsledek, který je v rámci hlasování a ten výsledek je jednoznačně v rámci koaliční soudržnosti," uvedl po hlasování premiér Nečas.

Čtyřhodinová debata
Osud kabinetu byl nejasný až do úterní schůzky vedení koalice s prezidentem Václavem Klausem. Nejistá byla podpora VV, které po celou dobu napínaly zbylé dvě koaliční strany. Po jednání u prezidenta strany deklarovaly, že chtějí vyslovit kabinetu důvěru, přičemž se shodly, že existuje několik oblastí, které by měly být v nejbližší době vyřešeny.

Schůzi iniciovala ČSSD na základě skandálu, který propukl v souvislosti s možnou korupcí na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

Na úvod večera se slova ujal úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který odůvodňoval, proč chce ČSSD hlasovat o vyslovení nedůvěry.

V projevu se pozastavil nad rolí premiéra v kauze, která vedla k rezignaci ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Vláda podle se podle něj zpronevěřila svým slibům ohledně boje s korupcí. Podle Sobotky nedošlo k selhání jednotlivého ministra, ale o selhání celého systému, který zde kabinet nastolil. Vláda podle něj nemá právo na své fungování.

Nečas ocenil, že ministr Drobil rychle a prakticky okamžitě rezignoval. Premiér zdůraznil, že si za svým postupem, který opozice kritizuje, stojí a zopakoval, že Libor Michálek, který odhalil možné korupční na SFŽP, se měl primárně obrátit na policii.

Následně se za řečnickým pultíkem střídali další zákonodárci z řad ČSSD a KSČM, kteří kritizovali postup premiéra i ministra vnitra Radka Johna, který v diskusi také vystoupil. Postupně se probíral počet zaměstnanců bezpečnostních agentur, protesty odborů i návštěva bavorského premiéra.

Po dvou hodinách debaty vystoupil poslanec ČSSD Jiří Koskuba a požádal kolegy z opozice, aby se co nejdříve hlasovalo, protože "nemá smysl mluvit k hluchým a slepým." S podobnou poznámkou po půlhodině další debaty vystoupil i poslanec TOP 09 Daniel Korte. Dosavadní vystoupení nazval verbálními prostocviky a apeloval na jejich ukončení.

Podmínky dohody stran s Klausem jsou tajné

Číst dál: Vláda po noční diskuzi přežila pokus o vyslovení nedůvěry

 

 

Dobrý den dámy a pánové, 

 

dovolili jsme si velmi narychlo svolat tento brífink, protože věříme, že situace je naléhavá. Na jedné straně zde máme velmi závažnou  kauzu, která si již vyžádala rezignaci ministra životního prostředí. Je zcela nepochybné, že tato kauza vrhá stín na prioritní programový bod této vlády eliminovat korupci v naší zemi, což je zejména pro Věci veřejné naprosto klíčový pilíř vládní spolupráce. 

 

Na druhé straně jsme jen desítky minut poté, co zástupci České strany sociálně demokratické eskalovali vážnost celé situace tím, že zopakovali požadavek na vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Fakt, že se toto jednání uskuteční v průběhu příštího týdne, jen podtrhuje urgentnost situace. 

 

Jsme přesvědčeni, že tato situace vyžaduje okamžité koaliční jednání a dohodu o dalším postupu. Chtěli bychom požádat pana premiéra o neprodlený návrat z jeho služební cesty a svolání jednání zástupců koalice. Závažnost situace si vyžaduje jednání, které se musí uskutečnit co nejdříve po dokončení nezbytných jednání v Bruselu.

 

Věci veřejné

 

 

pears

 

Skandálem kolem ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) se už zabývá elitní protikorupční útvar policie. Právu to potvrdil jeho mluvčí Roman Skřepek s tím, že detektivové berou celou aféru spojenou se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) velmi vážně. Drobilova kauza také dominovala úvodu středečního jednání Sněmovny. Opozice vyzvala premiéra Petra Nečase k Drobilovu odvolání. Nečas odpověděl, že ministr má jeho důvěru. ČSSD chce proto hlasovat o nedůvěře kabinetu.

Začali jsme se tím zabývat na základě dostupných informací sami. Máme již zajištěnu část nahrávek a další část si budeme vyžadovat,“ řekl Právu Skřepek s odkazem na záznamy pořízené odvolaným šéfem fondu Liborem Michálkem. Ten pořídil nahrávky svých rozhovorů s ministrem Drobilem a jeho poradcem Martinem Knetigem, z nichž vyplývá, že Knetig tlačil na zmanipulování některých výběrových řízení. Měla tak být financována další politická kariéra Drobila. Ministr pak na Michálka podle nahrávek zveřejněných deníkem MF Dnes tlačil, aby záznam zničil. Michálek na oba podal trestní oznámení, kterým se již také zabývají detektivové z protikorupční policie. Podle Skřepka je ale šetření zatím na samém počátku, další podrobnosti proto odmítl uvést. Nečas Drobilovi věří Opoziční poslanci na úvod jednání, jehož ústředním bodem má být schvalování státního rozpočtu, zasypali premiéra Nečase dotazy a výtkami na postup v Drobilově kauze.  Vládní VV požádaly o schůzku špiček koalice. Ta se odehrála ještě před polednem ve Sněmovně. Před půl jednou jednání představitelů koalice opustili zástupci VV a TOP 09. V jednání pokračovaly už jen špičky ODS, které patrně rozhodnou o Drobilově osudu. Nečas označil situaci za vážnou, nicméně konstatoval, že Drobil má jeho důvěru, neboť vyvodil okamžité personální kroky a zadal forenzní audit ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP).

 

Číst dál: Drobilovu aféru šetří protikorupční policie, ČSSD chce hlasovat o nedůvěře vládě

Vláda čelí od úterý první závažné kauze, která se týká možné korupce. Šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek se údajně ocitl pod tlakem Drobilova poradce Martina Knetiga, který po něm měl chtít, aby manipuloval s výběrovými řízeními, přičemž peníze měly být ve prospěch Drobila potažmo jeho strany ODS.

Číst dál: Drobilova aféra - Kauza ODS

Strana 87 z 88