Bleskovka

Střednědobý výhled rozpočtu MČ Praha 18 na období do roku 2029

Zde

 

Právník Pavel Hasenkopf v pondělí zareagoval na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který jej označil za jednoho z autorů novoroční amnestie. Hasenkopf se proti tomu ohradil a jako autora amnestie uvedl Zdeňka Koudelku.

 "Zdeňku, sorry, ale všechno má své meze a dál Tě nebudu krýt,“ uvedl Hasenkopf na svém facebookovém profilu. V příštích dnech hodlá předložit veřejnosti i další důkazy. „V dohledné době zveřejním všechny dokumenty, které jsem v pátek předal prezidentu republiky. Dále zveřejním i některé sms, které jsem v minulých dnech obdržel od Zdeňka Koudelky i Ladislava Jakla,“ dodal. Hasenkopf podle svých slov nehodlá být "obětním beránkem".

"Hluboce se omlouvám všem, kteří mne pro tuto roli vybrali, že nejásám nadšením, že to smím být právě já, kdo bude obětován, a že mám tu drzost se této arogantní mocenské zvůli veřejně bránit. Začíná to tu vypadat jak za normalizace," dodal.

zemantorch

Právník neodmítá "jakoukoliv spoluúčast na amnestii", trvá však na tom, že se nepodílel na amnestii v té podobě, jak byla 1. ledna vyhlášena prezidentem Václavem Klausem. "Já jsem nikdy nezpochybňoval, že jsem nějakou amnestii psal, a že obsahovala na výslovné přání pana prezidenta i abolici (zastavení stíhání, pozn. red.). Nicméně ta amnestie vypadala úplně jinak než ta konečná, která byla vyhlášena 1. ledna, od které jsem se interně distancoval,“ uvedl Hasenkopf.

"Aboliční článek tam byl velice, velice omezený a týkal se pouze přečinů. To znamená trestných činů, za které můžete dostat maximálně pět let. Moje abolice se zcela jistě netýkala žádné závažné ekonomické kriminality," zdůraznil.

Počítač se jménem Koudelka

Prezident Miloš Zeman vydal v pondělí prohlášení, v němž se vložil do sporu o autorství amnestie. Uvedl, že jejím spoluautorem je právník Pavel Hasenkopf, který to dosud odmítal. Zeman ale jeho spoluautorství doložil mailovou korespondencí mezi Hasenkopfem a tajemníkem exprezidenta Václava Klause Ladislavem Jaklem. Hasenkopf v reakci pro Právo Zemanova slova odmítl. Zároveň uvedl, že verze amnestie, která se nejvíc blíží textu vyhlášenému v lednu Václavem Klausem, vznikla na počítači s označením „Koudelka“. Jde podle něho o státního zástupce Zdeňka Koudelku, který je na stáži na ministerstvu spravedlnosti. To opakovaně jakoukoli účast na přípravě pardonu popřelo. „Tato verze, jejímž autorem je někdo, kdo psal na počítači s označením Koudelka, se stala evidentně základem pro vypracování konečné verze amnestie, která se liší již jenom v detailech,“ uvedl Hasenkopf. Konečná verze textu podle něho pravděpodobně vznikla již na Pražském hradě.

Koudelka v pondělí Právu nebral telefon a nereagoval ani na zaslanou SMS s žádostí o reakci na Hasenkopfova slova.

Hasenkopf uvedl v České televizi, že ještě neví, jak bude nyní postupovat. Možností je podle něj celá řada. „Podniknu určité právní kroky, v tuto chvíli musím rozhodnout jaké,“ řekl v ČT s tím, že jednou z možností je žaloba na ochranu osobnosti.

Koudelka podruhé
Jméno Zdeňka Koudelky se v souvislosti s autorstvím neobjevilo poprvé. Mluvilo se o něm už v lednu. Lidové noviny tehdy napsaly, že autory amnestie jsou Ladislav Jakl, Pavel Hasenkopf a právě Zdeněk Koudelka, který v době, kdy měl amnestii napsat, pracoval na ministerstvu spravedlnosti. Šéf resortu Pavel Blažek v reakci na to tehdy řekl, že ho Koudelka ujistil, že text nepsal. Text amnestie prý připravoval v minulosti na nejvyšším státním zastupitelství. Blažek řekl, že neví, co se s tímto návrhem stalo.

Zdroj: Novinky.cz