Bleskovka

V komunálních volbách v Letňanech 2022 se volilo  do dvou zastupitelských orgánů:
1. do zastupitelstva městské části bylo zvoleno  23 zastupitelů
2. do zastupitelstva hlavního města Prahy, zvoleno  65 zastupitelů

Rychnovska 2Parkovací zóny v Letňanech  možná, že budou schváleníébez veřejného projednání? Kam půjdou peníze z parkovného a pokut?

Není to tak dlouho, kdy jsme v letňanském zastupitelstvu odhlasovali, že se RMČ bude zabývat problematikou parkovacích zón. Hlasováním ale nebylo myšleno, že souhlasíme, aby se parkovací zóny realizovaly, protože – a to potvrdí i záznam z hlasování – náš spolek v té době zajímaly další doplňující informace např. jak velké bude území parkovacích zón, kolik bude občan platit, jestli zóny pomůžou v době konání akcí na výstavišti a na letišti atd. Tyto informace v té době ještě nebyly známé.

Kompletní informace jsme měli dostat k odsouhlasení v zastupitelstvu ale až po projednání v dopravním výboru ZMČ Praha 18 a veřejné presentaci. Z úst radničních činitelů se ale dozvídáme, že parkovací zóny v Letňanech už byly schváleny během karantény, rozpracovaný návrh byl projednán dopravním výborem, a nyní půjde finální návrh k odsouhlasení do rady MČ a hned do zastupitelstva; to nás jako opozici dost překvapilo. Jak je možné, že tak důležitá věc, která se dotkne hlavně peněženek občanů, nepůjde do veřejného projednávání, ale přímo do jednání zastupitelstva, kde je jisté, že zóny budou odsouhlaseny, protože koalice má více hlasů?

Pro informaci vám přiblížíme základní informace k modrých zónám, které se v Letňanech budou v brzké době zavádět.

Parkovací zóny na Praze 9, jak dle ČTK říká radní Prahy 9 Tomáš Holeček, budou zřízené od rok 2021 v oblasti Proseka, Střížkova a Nových Vysočan a rovněž udává, že je k tomu vedla hlavně i skutečnost, že od 1. 1. 2021 budou fungovat i v Letňanech. Jak je možné, že radní Holeček ví více než zastupitelé Prahy 18, nebo možná jenom někteří.

Je vtipné, že dotčení občané se dozvídají z jedné i z druhé strany, že parkovací zóny se zavádějí z důvodu, že je zavádí ta druhá sousedská městská část. Je to hra pro občany, musíme zavést parkovací zóny, protože to dělá to vedlejší část nebo ne?   Dále nás věčně tlačí do již dopředu odpověděné otázky, když zóny nezavedeme, přesunou se do Letňan auta dojíždějících Středočechů?

Otázkou je, zda to není jenom tahání peněz z kapes občanů. Nebylo by se co divit, kdyby to tak dopadlo, protože tohle občané Letňan nedávno zažili, když majitelům nemovitostí naše radniční koalice zdražila daň z nemovitosti, ačkoliv nemusela, ale proč občany nepodojit podruhé, když je to možné. To samé se může stát i se zavedením letňanských parkovacích zón, občane zaplať za zóny v části, kde bydlíš, ale zaplať také v parkovacích automatech ostatním městským částem, a to když pojedeš do restaurace nebo k lékaři do jiné části Prahy anebo jenom na návštěvu k příbuzným či přátelům. Dosud jsme se nedozvěděli, kde skončí peníze z parkovného a vybraných pokut, obáváme se, že to bude jenom další látání díry v radniční kase.

 

Není to tak dlouho, kdy jsme v letňanském zastupitelstvu odhlasovali, že se RMČ bude zabývat problematikou parkovacích zón. Hlasováním ale nebylo myšleno, že souhlasíme, aby se parkovací zóny realizovaly, protože – a to potvrdí i záznam z hlasování – náš spolek v té době zajímaly další doplňující informace např. jak velké bude území parkovacích zón, kolik bude občan platit, jestli zóny pomůžou v době konání akcí na výstavišti a na letišti atd. Tyto informace v té době ještě nebyly známé.

Kompletní informace jsme měli dostat k odsouhlasení v zastupitelstvu ale až po projednání v dopravním výboru ZMČ Praha 18 a veřejné presentaci. Z úst radničních činitelů se ale dozvídáme, že parkovací zóny v Letňanech už byly schváleny během karantény, rozpracovaný návrh byl projednán dopravním výborem, a nyní půjde finální návrh k odsouhlasení do rady MČ a hned do zastupitelstva; to nás jako opozici dost překvapilo. Jak je možné, že tak důležitá věc, která se dotkne hlavně peněženek občanů, nepůjde do veřejného projednávání, ale přímo do jednání zastupitelstva, kde je jisté, že zóny budou odsouhlaseny, protože koalice má více hlasů?

Pro informaci vám přiblížíme základní informace k modrých zónám, které se v Letňanech budou v brzké době zavádět.

Parkovací zóny na Praze 9, jak dle ČTK říká radní Prahy 9 Tomáš Holeček, budou zřízené od rok 2021 v oblasti Proseka, Střížkova a Nových Vysočan a rovněž udává, že je k tomu vedla hlavně i skutečnost, že od 1. 1. 2021 budou fungovat i v Letňanech. Jak je možné, že radní Holeček ví více než zastupitelé Prahy 18, nebo možná jenom někteří.

Je vtipné, že dotčení občané se dozvídají z jedné i z druhé strany, že parkovací zóny se zavádějí z důvodu, že je zavádí ta druhá sousedská městská část. Je to hra pro občany, musíme zavést parkovací zóny, protože to dělá to vedlejší část nebo ne?   Dále nás věčně tlačí do již dopředu odpověděné otázky, když zóny nezavedeme, přesunou se do Letňan auta dojíždějících Středočechů?

Otázkou je, zda to není jenom tahání peněz z kapes občanů. Nebylo by se co divit, kdyby to tak dopadlo, protože tohle občané Letňan nedávno zažili, když majitelům nemovitostí naše radniční koalice zdražila daň z nemovitosti, ačkoliv nemusela, ale proč občany nepodojit podruhé, když je to možné. To samé se může stát i se zavedením letňanských parkovacích zón, občane zaplať za zóny v části, kde bydlíš, ale zaplať také v parkovacích automatech ostatním městským částem, a to když pojedeš do restaurace nebo k lékaři do jiné části Prahy anebo jenom na návštěvu k příbuzným či přátelům. Dosud jsme se nedozvěděli, kde skončí peníze z parkovného a vybraných pokut, obáváme se, že to bude jenom další látání díry v radniční kase.

 Zdravé Letňany