Pro vydání poslankyně Vlasty Parkanové (TOP 09) budou ve Sněmovně hlasovat i poslanci LIDEM. Její vydání v úterý doporučil i mandátový a imunitní výbor. Policie chce Parkanovu stíhat kvůli tomu, že coby ministryně obrany nezadala znalecký posudek na cenu při nákupu letounů CASA.
Poslanci LIDEM budou při hlasování o vydání Parkanové hlasovat pro vydání. Konečné rozhodnutí většina poslanců učinila po hlasování mandátového a imunitního výboru, který Sněmovně vydání doporučil, a to více než nadpoloviční většinou hlasů. "Z čistě právního hlediska je obvinění Vlasty Parkanové dost na vodě. Nákup letadel CASA ale vzbuzuje tolik otazníků, že nevydání by, obávám se, zanechalo ve veřejnosti pachuť. Řádné projednání u soudu ale tuto pachuť může rozptýlit," řekla v úterý k hlasování o vydání Karolína Peake.
"Šestisetmilionový otazník je příliš veliký na to, abychom ho mohli ignorovat." dodává předseda Podvýboru pro kontrolu akvizic MO Viktor Paggio.
Pro vydání Parkanové budou podle všeho hlasovat poslanci ČSSD, KSČM a VV. Kvůli tomu, že neuznávají imunitu, bude pro její vydání hlasovat i část zákonodárců z TOP 09, byť někteří mají podobně jako ministr financí Miroslav Kalousek pochyby o legitimitě policejní žádosti.
zdroj: novinky.cz
V případě telefonátů ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se aktéři, včetně premiéra Petra Nečase (ODS) spoléhají na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Ta podle nich má vyšetřit, zda ministr tlačil na vyšetřovatele kauzy CASA nebo na policejního prezidenta Petra Lessyho.
Zvětšit obrázek
Ilustrační foto
FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky
Dnes 13:48
Jenže jak Právo v pátek dopoledne zjistilo, inspekce se nyní zabývá pouze tím, kdo vynesl na veřejnost informace o telefonátu mezi Kalouskem a policistou Jiřím Mazánkem. Mluvčí GIBS Radka Sandorová Právu řekla, že inspekce již kvůli tomu zahájila trestní řízení. Samotný obsah telefonátu, tedy zda ministr kriminalistovi vyhrožoval, GIBS podle mluvčí neřeší.
Ministr přiznal, že s kriminalistou hovořil, popřel však, že by mu jakkoli vyhrožoval. Opakovaně vše označil za policejní provokaci.
Zneužití pravomoci úřední osoby
„Nejsme příslušní k tomu, abychom nějakým způsobem vyšetřovali nebo prověřovali pana ministra. V případě, že se k takové informaci dostaneme a nějaké takové podezření by se tam zjistilo, tak by se to muselo postoupit příslušnému orgánu, policii,“ vysvětlila Sandorová. Doplnila, že nic takového se dosud nestalo.
Trestní řízení inspekce zahájila pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby. „Je to na neznámého pachatele z řad policie,“ řekla dnes Sandorová.
Podle informací Práva se však inspekce zabývá tím, jak se dostala zpráva o telefonátu Kalouska s Mazánkem na veřejnost. Inspekce rovněž prověřuje, zda onen neznámý policista informaci nevynesl s úmyslem ovlivnit dění kolem kauzy CASA.
Podle zvolené kvalifikace by v případě pravomocného odsouzení hrozil viníkovi šestiměsíční až tříletý trest vězení nebo zákaz činnosti.
Vyhodnocují informace
Inspekce podle mluvčí zaznamenala i včerejší informace o telefonátech mezi Kalouskem a policejním prezidentem Lessym. Šéf policie ve čtvrtek poslancům bezpečnostního výboru řekl, že mu Kalousek minulou středu volal.
Ministr se podle Lessyho nevhodně vyjadřoval na adresu policie a naznačoval, že „budeme všichni odstíháni ve velmi krátké době“. Kalousek to označil za další policejní provokaci s tím, že doufá, že vše vyšetří GIBS. Na šetření inspekce odkázal i premiér Nečas.
Sandorová v souvislosti s čtvrtečními informacemi nechtěla nijak komentovat přijatá opatření. Žádný oficiální podnět však prý inspekce kvůli Lessyho slovům dosud neobdržela. „Od včerejšího dne, kdy se ty informace začaly objevovat v médiích, tak naši specialisté se seznamují se všemi dostupnými informacemi a průběžně je vyhodnocují,“ podotkla mluvčí GIBS. Jaký bude další postup inspekce ohledně obou případů, nechtěla Sandorová přiblížit. Řekla pouze, že vše bude probíhat standardně.
Jiří Hardoš, Právo
zdroj: novinky.cz
- zvýšení DPH na 15 a 21 procent
- z příjmu nad 4násobkem průměrné mzdy, zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně, se bude od roku 2013 tři roky odvádět navíc "solidární příspěvek" 7 procent
- od roku 2014 daň z příjmu 20 procent z hrubé mzdy pro všechny
- omezení pro živnostníky: při využití výdajových paušálů nebudou moci uplatnit některé slevy na dani (na manželku, na děti), paušály 30 a 40 procent jen při výši obratu do 2 milionů korun ročně
- zrušení doplatku na bydlení vypláceného v rámci pomoci v hmotné nouzi
- zrušení stropu pro odvody zdravotního pojištění
- zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, má se týkat i osob s plně invalidním důchodem
- omezení daňové výhody "zelené nafty"
- srážková daň vůči "daňovým rájům" ve výši 35 procent
- nová spotřební daň z tichého vína 10 Kč za litr, nebude se týkat malých vinařů
- zavedení uhlíkové daně 15 eur za tunu oxidu uhličitého, což zdraží topení uhlím
- zrušení zaměstnaneckého paušálu ve výši 3 000 korun (který ale ještě ani nezačal platit)
- zvýšení daně z převodu nemovitosti o procento
Už teď je pravděpodobné, že na podzim si poslanci hlasování ještě jednou zopakují, protože v Senátu má převahu opoziční ČSSD. Ti téměř určitě návrh daňových změn vrátí a vládní koalice bude potřebovat 101 hlasů, aby opozici přehlasovala.
Vláda chce sérií návrhů na vyšší zdanění snížit schodek rozpočtu v příštím roce o více než 42 miliard korun. "Měli byste se svým vlastním pravicovým voličům omluvit," řekl v rozpravě šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Vládní balík návrhů podle něj negativně ovlivní životy milionů lidí.
Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 v rozpravě jen řekl, že nepodpoří pozměňovací návrhy poslanců k úspornému balíku. Premiér a předseda ODS Petr Nečas se do polemiky s opozičními poslanci nepustil vůbec a vládní balík s vyššími daněmi nehájil.
Tluchoř: Zvýšení daní je v rozporu s programem ODS i zájmy občanů
S tvrdou kritikou vládního balíku vystoupil bývalý šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Zvyšování daní - DPH, nejvyšších příjmů i trestání živnostníků - je podle něj nepřijatelné. "Je to v rozporu s programem a dlouhodobou politikou ODS a v přímém rozporu se zájmy českých občanů," řekl Tluchoř.
Oznámil, že ODS zavázala všechny své poslance, že musí hlasovat pro vládní návrh. Tluchoř se rozhodl, že zůstane loajální k vládě, i když s návrhem nesouhlasí. Opozičním stranám ČSSD, komunistům a Věcem veřejným se nepodařilo prosadit zamítnutí návrhu ani jeho vrácení k novému projednání.
"Nezvyšujte dál DPH, je to podvod na voliče," řekl krátce před hlasováním exministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných. Jeho slova byla marná, vládní většina si prosadila svou a sociální demokraté se Bártovi vysmáli, že když byly VV ve vládě, podpořily i ony právě zvyšování daně z přidané hodnoty.
Součástí vládního balíku je i omezení podpory "zelené nafty", tedy daňové výhody, kterou využívají zemědělci. Od příštího roku se daňová výhoda zelené nafty sníží a od roku 2014 bude zrušena úplně.
13. července 2012 9:11, aktualizováno 13:43
Sledujeme on-line Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že má dva svědky telefonátu policejnímu prezidentovi Petru Lessymu kvůli vyšetřování nákupu letounů CASA. Údajně mluvili o nákupu policejních aut. To ale Lessy odmítá a je ochoten jít na detektor lži. Výbor pro bezpečnost, kde má převahu opozice, vyzval premiéra Petra Nečase, ať navrhne odvolání Kalouska z vlády.
Usnesením výboru se premiér nemusí řídit. Vládní poslanci se ani nezúčastnili hlasování, a tak pro výzvu odvolat Kalouska zvedli ruku jen poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných.
"Bylo to po cestě na Velehrad v autě a já tam neseděl sám," popsal okolnosti telefonátu policejnímu prezidentovi Kalousek. Tlak na Lessyho popírá. Řekl to už ráno ve Sněmovně a v poledne zopakoval na mimořádném jednání výboru pro bezpečnost. Kalousek prohlásil, že s Lessym mluvil o tom, jak by mu mohl pomoci při pořízení nových passatů pro policii.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/telefonaty-ministra-kalouska-policejnimu-prezidentovi-lessymu-px8-/domaci.aspx?c=A120713_063920_domaci_kop
13. července 2012 1:01
Středeční pětihodinové jednání Sněmovny o vydání poslankyně Vlasty Parkanové mělo nečekanou hlavní hvězdu. Tou byl ministr financí Miroslav Kalousek, který zuřivě gestikuloval směrem k přihlížejícím a z úst vypouštěl jeden kontroverzní výrok za druhým. "Kalouskovo vystupování považuji za nešťastné," uvedl v rozhovoru pro MF DNES Nečas.
Zvětšit fotografiiMinistr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS) se občerstvují během vystoupení Vlasty Parkanové. Pití platil Kalousek, do sálu ho přinesl Nečas. | foto: David Neff, MF DNES
Kalousek si při středečním jednání Sněmovny o vydání poslankyně Vlasty Parkanové nebral servítky. Dokonce si dovolil školit i samotného premiéra Nečase, když směrem k zaplněnému sálu hlásal: "To si říkáte právní stát? Že se nestydíte!" Apeloval tak na všechny poslance, kteří chtěli Parkanovou vydat, tedy i svého nadřízeného Nečase. Mnozí by očekávali jeho tvrdou odvetu, on se ale drží zpátky.
Velký rozhovor s Petrem Nečasem i o Miroslavu Kalouskovi
Čtěte v pátek 13. 7.
MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone "Pan první místopředseda TOP 09 se nechal velmi emotivně unést. Koneckonců nejen on. Situaci, kdy byl každý dopředu rozhodnutý, jak bude hlasovat, a přesto to vedlo k pětihodinové debatě, ve které vystupuje jeden morální gigant za druhým včetně pana Grebeníčka, považuju za hodně ujetou politickou sezonu," uvedl Nečas v rozhovoru pro MF DNES a dodal, že i on považuje některé kroky policie za nejasné. Věří ale, že se při standardním řízení orgánů činných v trestním řízení vše vysvětlí.
Nebylo to ale poprvé, co musel Nečas nad nestandardním postupem Kalouska v kontroverzním případu letounů CASA vrtět hlavou. "Vystupování pana prvního místopředsedy TOP 09 Kalouska v kauze CASA považuji za mimořádně nešťastné a neříkám to poprvé," uvedl stroze Nečas. Během rozhovoru však netušil, že Kalouskovo řádění neskončilo.
Ve čtvrtek odpoledne totiž policejní prezident Petr Lessy na mimořádném jednání sněmovního výboru pro bezpečnost přišel s informací, že Kalousek v rámci vyšetřování případu letounů CASA telefonoval i jemu, a to i navzdory předchozímu varování premiéra Nečase (více o telefonátech Lessymu čtěte zde). Otázkou tak zůstává, jak se s neposlušným ministrem financí hodlá Nečas vypořádat.
Navzdory bouřlivým reakcím svých politických kolegů totiž zůstává i po další Kalouskově kaňce velmi mírný. "Slova pana policejního prezidenta jsou velmi závažná, nepochybuji, že je může dokázat. (...) Předpokládám, že celou věc vyšetří Generální inspekce bezpečnostních sborů," reagoval ve čtvrtek večer Nečas. Kritická slova na Kalouska od něj však překvapivě nezazněla.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/necas-o-telefonatech-kalouska-d25-/domaci.aspx?c=A120712_213444_domaci_ert