Bleskovka

Zastupitelé schválili všechny návrhy na obsazení míst v Radě MČ Praha 18, které předložila koalice složená z ODS a Svobodných, ANO, ODA a TOP 09. Starostou Letňan tak byl zvolen Zdeněk Kučera (ANO), v radě ho na pozici místostarosty doplní Pavel Sehnal (ODA), Ondřej Lněnička (ODS a Svobodní) a Iveta Lojková (TOP09), pátým členem rady byl zvolen Martin Halama z ODS a Svobodní.

KOTEL RODINNY DUM 1Nechat si zkontrolovat technický stav kotle, s nímž vytápějí svůj rodinný dům, musejí lidé do konce roku 2016. Napřesrok totiž po nich mohou obecní úředníci chtít doklad, zda je kotel v pořádku. Pokud ho majitel nepředloží, bude mu podle ministerstva životního prostředí (MŽP) hrozit dvacetitisícová pokuta. Zájem o kontroly je ale podle ministerstva minimální, úřad proto apeluje na lidi, aby neotáleli. Ve zdrženlivosti majitelů kotlů hraje možná svoji roli i fakt, že další kontrola bude ze zákona muset proběhnout do dvou let a za dva roky zase, kontroly se budou již pravidelně opakovat.

Většina lidí u nás je tak nechává až na poslední chvíli. Tato povinnost přitom známa už od roku 2012, kdy začal platit současný zákon o ochraně ovzduší. Podle posledních údajů z roku 2011 by mělo revizí projít přibližně 560 tisíc lokálních topenišť.Ministerstvo proto doporučuje objednat si kontrolu co nejdříve. Lidé se tím vyhnou možnému čekání na kontrolu i riziku, že na poslední chvíli – pro zaneprázdněnost kontrolorů – nestihnou zákonný termín. Ministerstvo rovněž předpokládá, že cena základní kontroly se bude pohybovat v řádu stokorun. Speciálními techniky budou odborně způsobilé osoby, jež výrobce proškolil a udělil jim oprávnění k instalaci, provozu a údržbě daného typů kotlů. Seznam servisních techniků má zveřejnit Hospodářská komora. O osm let později, do září 2022, bude zakázáno provozovat lokální topeniště první a druhé emisní třídy. Na výměnu zastaralých kotlů mohou jejich majitelé také od státu získat maximálně 127.500 korun. Krajské úřady začínají poskytovat evropské dotace v těchto týdnech. Novela zákona o ochraně ovzduší, již před koncem roku 2015 schválila vláda a o jejímž osudu rozhodne Parlament, umožní také přímou kontrolu lokálních topenišť v domácnostech, kde bude existovat podezření na porušení zákona. Návrh počítá s tím, že pokud se v jednom roce opakovaně objeví podezření na porušení zákona, budou moci úřednici v příslušném domě zkontrolovat kotel. Nejprve majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola. Ten, kdo ji domů nepustí, může dostat pokutu až 50 tisíc korun. Ministr životního prostředí Richard Brabec přitom nepočítá s tím, že by úředníci kontrolovali kotle proti vůli majitelů. „Nebude-li úředník do domácnosti vpuštěn, tak se tam rozhodně nebude vlamovat,“ řekl v polovině prosince po jednání vlády. Možnost kontrol v domácnostech vzbuzuje u některých politických stran odpor. Ústavní právníci ale k návrhu odmítaví nejsou. Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že Česká republika má problém s velkým množstvím zastaralých zařízení, která umožňují spalování odpadu. Nově budou moci sousedé, pokud se jim bude zdát kouř z komína podezřelý, poslat na úřad důkaz: fotografii nebo video s více než třicetiminutovým kontinuálním záznamem. Tyto kontroly mají začít fungovat od ledna roku 2017.

zdroj: letnany.cz